Projekt-ligji i kripto i Turqisë gati për parlamentin, thotë Zëvendës Ministri i Financave

Drafti ligjor vendos një kërkesë minimale kapitali për bizneset kripto që operojnë në Turqi.

Projekt-ligji i kripto i Turqisë gati për parlamentin, thotë Zëvendës Ministri i Financave

Ministria Turke e Thesarit dhe Financave njoftoi se një projekt-ligj për krijimin e një kornize ligjore për pasuritë e kripto në vend është gati. 

Zëvendës Ministri Şakir Ercan Gül njoftoi se projekt-ligji i kripto do t'i propozohet Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë (TBMM), legjislatura unikamerale turke, në fillim të vitit të ardhshëm legjislativ në Tetor 2021.

Duke vënë në dukje se Turqia po përdor një regjim të këmbimit të lirë - dmth vlera e lira përcaktohet nga tregu i Forex - Gül tha se vendi ka nevojë për rregullim të ngjashëm por më të rreptë për pasuritë e kripto sesa Evropa Perëndimore ose Shtetet e Bashkuara. 

Ai deklaroi se drafti i përfunduar synon të mbrojë investitorët me pakicë, të parandalojë pastrimin e parave dhe të përforcojë mbikëqyrjen për shkëmbimet kripto. 

Fatura e ardhshme përcakton lloje të ndryshme të aseteve kripto, CryptoPumpNews Turkey raportoi, dhe gjithashtu përcakton lëshimin dhe shpërndarjen e aseteve kripto, politikat tregtare dhe kushtet e shërbimeve të ruajtjes së kriptove. 

Bordi Turk i Tregjeve të Kapitalit (SPK) do të mbikëqyrë kompanitë e aktiveve kripto ndërsa Agjencia e Rregullores dhe Mbikëqyrjes Bankare (BDDK) do të kontrollojë lojtarët e industrisë kripto. BDDK do të krijojë mekanizma për të mbrojtur integritetin e konsumatorit dhe tregut. 

Drafti ligjor gjithashtu vendos kërkesat minimale të kapitalit mbi bizneset e kriptos, të cilat më pas do të kenë një periudhë përshtatjeje për t'u përgatitur. Kuadri i ri ligjor do të vendoste disa masa mbrojtëse, të tilla si lejen e sigurisë dhe sigurimin e kolateralit. 

Ministria Turke e Thesarit dhe Financave mori një qëndrim mbrojtës ndaj pasurive të kripto më parë këtë vit. Ministria më pas njoftoi se po punon me rregullatorët financiarë të vendit, bankën qendrore, BDDK dhe SPK, për të përgatitur një kornizë ligjore për kripto në Turqi.

Related: Qeveria turke për të ndjekur transaksionet e kripto mbi 1,200 dollarë

Si pjesë e përgatitjeve rregullatore, banka qendrore turke ndaloi përdorimin e kriptovalutave si një formë pagese brenda vendit. Gjithashtu ndaloi kompanitë e pagesave të ofrojnë shërbime depozite ose tërheqëse për shkëmbime kripto. Përdoruesit turq tani mund të depozitojnë lira turke vetëm në shkëmbimet kripto duke përdorur transferta nga llogaritë e tyre bankare.

Lexo artikullin:  ThorChain hedh 7.6 milion dollarë në manipulimin e 'Chaosnet', siguron Cyberpunk një dhuratë për të kthyer fondet

Disa ekspertë vendorë ranë dakord se një qasje miqësore në rregullore, veçanërisht në taksat, do ta bënte vendin një treg tërheqës për investitorët global të kriptos. 

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju