Miniera me avull të Malajzisë duke shfrytëzuar bitcoin

Miniera me avull të Malajzisë duke shfrytëzuar bitcoin

Autoritetet Malajziane kapën litarë të minierave të bitcoin pas marrjes së informacioneve. Amortizatat po operonin duke zënë energjinë elektrike në mënyrë të paligjshme nga linjat e energjisë Sarawak Energy. Udhëzimet u vendosën më pas në një park makinash dhe skena u filmua ndërsa një buldozer i shkatërroi të gjithë. 

Sipas një histori në CNBC më herët sot, miniera e kriptovalutave nuk është e paligjshme në Malajzi, por ka ligje shumë të rrepta rreth përdorimit të burimeve të energjisë. Ka gjoba deri në 100,000 ringgit malajziane (23,700 dollarë) dhe pesë vjet burg. 

Prandaj, përgjigja e autoritetit të policisë malajziane për kapjen e kaq shumë pajisjeve të minierave të bitcoin nuk erdhi si befasi. Operacioni për të hequr operacionin e minierave të bitcoin ishte një ndërmarrje e përbashkët midis autoriteteve të zbatimit të ligjit Miri dhe linjave të energjisë Sarawak Energy. 

Autoritetet në Veri-Perëndim të ishullit Borneo bastisën fermat e minierave në gjashtë operacione të ndara në fillim të këtij viti. Sapo të kishin kapur litarët, policia zgjodhi të shkatërronte pajisjet e minierave në vend që t'i shiste ato sepse po vepronin në përputhje me një urdhër gjykate. 

Vjedhja e energjisë elektrike, përveç vjedhjes së paligjshme të energjisë nga rrjeti i energjisë elektrike, gjithashtu rezultoi në djegien e tre shtëpive. Sipas autoritetit policor në Miri, ata tani kanë hequr të gjithë aktivitetin e paligjshëm të minierave në zonë. 

Duke qenë se vjedhja e energjisë elektrike ishte mjaft e madhe, në fakt rreth 2 milion dollarë energji elektrike u vodh, autoritetet vendosën të bëjnë një shfaqje të shkatërrimit të litarëve. Prandaj, të gjitha pajisjet e minierave u vendosën në parkingun e policisë dhe një automjet u përdor për t'i shtypur të gjithë. 

Skena u filmua nga gazetarët dhe u postua më pas nga Sarawak Daily, një media lokale e lajmeve. Që nga ajo kohë, videoja është bërë virale dhe ka marrë gati 350,000 shikime YouTube 

Tetë persona u arrestuan gjatë bastisjeve dhe gjashtë prej tyre janë akuzuar sipas nenit 379 të kodit penal Malajzisë për përdorim të paligjshëm të energjisë. Të gjashtë do të përballen tani me dënime me burg prej tetë muajsh dhe do të detyrohen të paguajnë gjoba deri në 1,900 dollarë secili. 

Lexo artikullin:  Coinbase do të marrë shkëmbimin më të madh të kriptove në Brazil në marrëveshjen e fundit

Malajzia pret një sasi të madhe të minierave të ligjshme të bitcoin, dhe kjo përbën gati 3.5% të minierave të Bitcoin në nivel global, duke e vendosur Malajzinë në dhjetë vendet e para duke siguruar më shumë energji në rrjetin Bitcoin. 

Përgjegjësia: Ky artikull është dhënë vetëm për qëllime informative. Nuk ofrohet ose synohet të përdoret si këshillë juridike, tatimore, investuese, financiare ose këshillë tjetër. 

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju