Hakerët e Koresë së Veriut vodhën gati 400 milionë dollarë kripto në 2021

Hakerët e Koresë së Veriut vodhën gati 400 milionë dollarë kripto në 2021 Shpërndaje në Facebook Share në Twitter

Një rekord nga kompania e vlerësimit të blockchain, Chainalysis, ka përmendur në fakt se Koreja e Veriut mbeti me të paktën 7 goditje në shkëmbimet e ndryshme të kriptomonedhave, duke shkaktuar rrëshqitje të zotërimeve elektronike me vlerë rreth 400 milionë dollarë. Sulmet në lidhje me hakerat e Koresë së Veriut u rritën nga 4 në 7 në 2021. 

Gati 400 milionë dollarë të vjedhura vitin e kaluar

Me rreth 400 milionë dollarë zotërime të kriptove të rrëmbyera, viti 2020 ishte ndër një nga vitet më efektive për hakerët famëkeq me bazë në Korenë e Veriut. Rekordi nga Chainalysis, i cili u lançua të enjten, përmendi, 

Nga viti 2020 deri në vitin 2021, shumëllojshmëria e hakimeve të lidhura me Korenë e Veriut u rrit nga 4 në 7, si dhe vlera e hequr nga këto hake u zgjerua me 40 për qind. Pasi Koreja e Veriut mori ruajtjen e fondeve, ajo filloi një procedurë pastrimi të ndërgjegjshme për të mbuluar, por edhe për të shpërdoruar.”& rdquo;

Financimi i Phenianit & rsquo; Ambicia Bërthamore? (* ), i cili në fakt ka krijuar një panel specialistësh për të mbajtur gjurmët e aprovimeve të trazuara

Kombet e Bashkuara, në fakt e kanë ngarkuar kombin që të përdorë fondet e shpërndara për të mbështetur programet e tij bërthamore si dhe të predhave balistike, në një përpjekje për të parandaluar miratimin. Koreja e Veriut duhet të ketë parasysh se ajo është nën një mori pëlqimesh për të kërkuar programin e saj bërthamor. Koreja e Veriut ka një plan për të mos iu përgjigjur asnjë lloj pyetjeje mediatike, por në fakt ka hedhur poshtë pretendimet për hakerim të niveluar kundrejt saj në shumë ngjarje të mëparshme.

Lexo artikullin:  ETH/USD Eyeing ndalon mbi 4391: Analiza Teknike e Sally Ho 30 nëntor 2021 ETH

Vitin e Koresë së Veriut, qeveria e fundit federale gjeneroi tarifa kundrejt 3 Shteteve të Bashkuara për një zbavitje të konsiderueshme hakerimi që me sa duket vodhi mbi 1.3 miliardë dollarë në fiat si dhe kripto, me objektivat e tyre që mbulonin nga institucionet financiare deri te studiot e filmave. Programuesit kompjuterikë të Koresë së Veriut A

i Broad List nuk përcaktoi ose mund të mos përcaktojë të gjitha objektivat e përpjekjeve të hakerëve, ai përmendi se objektivat e hakerëve ishin kryesisht shkëmbime të sistemuara si dhe kompani investimi. Objektivat

Ndërsa Chainalysis com ishte një objektiv i tillë, i cili në Liquid kishte përmendur në të vërtetë se disa nga buxhetet e kriptomonedhave nën monitorimin e tij ishin rrezikuar. Hakerët e shtatorit përdorin kryesisht qasje të tentuara, si dhe të ekzaminuara, si sipërmarrjet e kodit, malware, phishing.

Dizajni social për të grumbulluar fondet nga kompania në adresat e kuletave të rregulluara nga And. Korea e Veriut 

Skuadra e Grupit Lazarus pas valës së goditjeve gjatë vitit të kaluar është ajo

Ekipi, i cili pretendon të rregullohet nga Byroja e Përgjithshme e Zbulimit Lazarus'& rsquo; Byroja kryesore e njohurive. Koreja e Veriut përkon ekipin që besohet se ngec në famëkeqin “& ldquo; WannaCry & rdquo; Sulmet e ransomware, sulmi kibernetik i vitit 2014 mbi This, si dhe hakerimi i shumë institucioneve financiare globale, si dhe ekipeve të klientëve të tyre. Sony Pictures 

“Stepping Up Laundering Efforts” gjithashtu ka nxitur në mënyrë të konsiderueshme iniciativat e saj për të larë çdo kriptomonedhë që ka rrëshqitur në të vërtetë, me

Koreja e Veriut duke përmendur se ka pasur në të vërtetë një rritje të konsiderueshme në shumëllojshmërinë e pajisjeve të aplikacionit softuerësh në pishina, si dhe përzierjen e kriptomonedhave nga adresa të panumërta. Chainalysis gjithashtu njohu 170 dollarë zotërime të panumërta të kriptomonedhave të papastra. Chainalysis njohu burimin e këtyre nga 49 hakime të ndryshme që kishin ndodhur në të vërtetë nga viti 2017 deri në atë. 2021 është e pasigurt pse fondet ekzistojnë ende rreth hakerëve, mendohet se ata po kërkojnë të mposhtin policinë përpara se të bëjnë çdo lloj përpjekjeje për të shpërdoruar.

Lexo artikullin:  Platforma e Investimeve Sociale NAGA Inkorporon Token $NGC për të ulur tarifat e tregtimit të kopjeve

Ndërsa përmendet në regjistrimin e saj, Chainalysis“& ldquo;(*) faktori mund të jetë, madhësia e kohës që (

) pranon të qëndrojë në këto fonde është ndriçim për shkak të faktit se rekomandon një strategji të ndërgjegjshme, jo një strategji të pashpresë dhe të nxituar.”

Koreja e Veriut pas vjedhjeve të kriptove që vlejnë miliarda hakerë kibernetikë

Koreja e Jugut me seli në janë drejtpërdrejt përgjegjës për vjedhjen e më shumë se 1.7 miliardë dollarëve nga shkëmbimet e shumta të kriptove. të dhënat përmendën se simbolet u rrëshqitën si "& ldquo; të qëndrueshme & rdquo; tërheqje si dhe jo një kapital i përkohshëm. Koreja e Veriut në fakt e kishte akuzuar 3-në si keqbërës të sulmeve. Departamenti i Drejtësisë: Zyrtarët e Inteligjencës Ushtarake të Koresë së Veriut, shkrimit i ofrohet vetëm objektiva informative.

Mohimi i përgjegjësisë nuk ofrohet ose synohet të përdoret si i ligjshëm, detyrim tatimor, investim financiar, ekonomik ose udhëzime të tjera të ndryshme.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju